MASTEK

03.04.2021

Mastek (talek, steatit, klouzek, talc), znáte? 


Přírodní, ale poněkud kontroverzní surovina, jsem velmi zvědavá, jaký na něj máte názor vy.

Pojďme se na něj mrknout více z blízka. Jedná se o přírodní měkký minerál.
Mastek najdete v přírodní i konvenční kosmetice, především v té dekorativní. Nejvíce je obsažen v pudrech, stínech, ale také třeba v rtěnkách. Má vlastnosti, které jsou u těchto produktů vítané, je dostupný a proto je hojně využíván. U pudrových produktů bývá na prvním místě v INCI. Najdete ho také ve farmaceutickém průmyslu, dětských pudrech... 

Já jsem po delším zjišťování a rozmýšlení mastek ze svého života zcela vyřadila. Nechci ho v ničem a tak to má i mnoho jiných lidí. Spousta značek od jeho použití ve výrobcích ustupuje nebo ho vůbec nepoužívá (děkuji).

A proč? Tento sám o sobě bezpečný minerál může být kontaminován azbestem a to už je velký problém. Byla tu i kauza, kdy jedna velká společnost byla zažalována, že jejich produkt s mastkem díky dlouhodobému používání způsobil rakovinu, soud dal poškozeným za pravdu. Takže i když se dočtete, že kosmetický mastek "by neměl" obsahovat azbest, pro mě toto není zárukou a vyhýbám se mu na 100%.

PŘEČTĚTE SI JAKO PRVNÍ, CO JE NOVÉHO

*Souhlas se zpracováním údajů-Vámi vyplněné kontaktní údaje využiji k zasílání nepravidelných newsletterů. V souladu s Obecným nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR) mi souhlas udělíte až se zaškrtnutím pole "Souhlasím". Kdykoliv v budoucnu můžete změnit názor a můžete mi poslat e-mail s žádostí o odhlášení na info@luciereno.cz . Kliknutím svůj souhlas odešlete.